آنکارا

ankara

درباره شهر

شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه است. شهر آنکارا بعد از استانبول، بزرگ‌ ترین و جذاب ترین شهر ترکیه است.
این شهر در مرکز کشور و فلات آناتولی واقع شده
تمامی نهادهای دولتی و شرکت های تجاری بزرگ و سفارت خانه های خارجی در شهر آنکارا جای گرفته اند.
آنکارا که در قدیم " آنقره " نامیده می شد.


تاریخچه شهر آنکارا

شهر آنکارا دارای فراز و نشیب های زیادی بوده است. بارها توسط سلسله های گوناگون مورد حمله و در نهایت فتح شده است.
از مهم ترین سلسله هایی که نقش پر رنگی در تاریخ شهر آنکارا داشته اند ، می توان به رومیان ، ایرانیان ، سلجوقیان ، عثمانیان و فریگیه ای ها اشاره کرد.
البته نا گفته نماند که اهمیت شهر آنکارا به زمان هیتی ها بر می گردد و البته هیتی ها همان سلسله ای بودند که در هزاره دوم قبل از میلاد در قسمت های آسیای میانه و صغیر و بخصوص سوریه حکمرانی می کردند.

زبان و مذهب مردم در آنکارا
مردم کشور ترکیه در تمامی شهر ها از جمله آنکارا به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند.
مذهب اکثر مردم کشور ترکیه اسلام بوده و اغلب آن ها مسلمان می باشند و در واقع می توان گفت دین رسمی این کشور سلام است. تعدا کمی از مردمان شهر آنکارا دارای دین مسیحی و یهودی هستند و مسلمانان آنکارا اغلب اهل سنت هستند.

مراکز خرید شهر آنکارا


 • مرکز خرید Forum؛ بلوار یوزگات

بلوار یوزگات، خیابان اواجیک کچیورن


 • مرکز خرید Cepa ؛ اسکی شهیر

روبروی دانشگاه میدل ایست تکنیکال

 • مرکز خرید Armada؛ منطقه سگوتزو، ینی محله
  خیابان اسکی شهیر (شهر قدیم)، ناحیه تجاری سگوتزو، ینی محله

 

 • مرکز خرید ANKAmall
  منطقه آکووپرو، جاده کانیا دولت

 

 • مرکز خرید Kentpark؛ منطقه چانکایا، خیابان اسکی شهیر
  خیابان چانکایا، ایران

 

 • مرکز خرید Galleria؛ ینی محله، خیابان اومیتکوی
  منطقه آراپ سویو، جاده کوش کاواگی، بلوار آتاتورک

 

 • بازار Bakırcılar Çarşısı

  منطقه بویاجی، خیابان اسکیجی چارشیسی

مناطق تاریخی و گردشگری شهر آنکارا


مقبره آتاتورک:

مقبره آتاتورک آنکارا، بنیانگذار جمهوری ترکیه، واقع بر یک تپه خیره کننده در بخش «آنتیپ» شهر، در سال 1944 بنا شد و در 1953 کامل شده است که در واقع یک هم جوشی شگفت انگیز بین ایده های معماری باستانی و مدرن است و به عنوان یک دستاورد معماری مدرن ترکیه بدون رقیب باقی مانده است. بنایی ساده است که حیاط بزرگی پوشیده با کفپوش های موزاییکی دارد و در تمامی گوشه های محوطه این بنا سربازها حضور دارند و ممکن است به شما سخت بگیرند، به خصوص در زمان تعویض شیفت در اینجا یک موزه که مجسمه مومی آتاتورک را در خود جای می دهد ، وجود دارد و نوشته ها ، نامه ها و اشیایی متعلق به آتاتورک ، همچنین نمایشگاهی از عکس هایی که لحظات مهم در زندگی او و در تاسیس جمهوری را ضبط کرده اند.

معبد آگوستوس و روم آنکارا:

این معبد پس از فتح آناتولی مرکزی به وسیله امپراتوری روم ، قبل از میلاد بنا نهاده شده است و در قرن دوم توسط رومی ها گسترش یافت و سپس در قرن پنجم بیزانسی به کلیسا بدل شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت ، ضمنا این مکان در ناحیه یولوس و در مجاورت مسجد حاجی بایرام قرار گرفته است.

تئاتر رومی آنکارا:

این تئاتر در سال 1982 میلادی کشف شده است و سپس ، حفاری آن از سال 1983 میلادی آغاز گردید و ساخت آن به قرن دوم پس از میلاد باز می گردد ، مجسمه های رومی کشف شده در معرض نمایش عموم مردم قرار گرفته اند و در بخش جایگاه تماشاچیان حفاری همچنین ادامه دارد .


موزه فرهنگ در آنکارا:

این موزه مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا بنا نهاده شده که حاوی مجموعه نفیسی از صنایع دستی مربوط به فرهنگ عامه و آثار مربوط به مساجد دوران سلجوقی و عثمانی می باشد .

موزه نقاشی در آنکارا:

موزه نقاشی و مجسمه سازی در نزدیکی موزه فرهنگ آنکارا واقع شده است که دارای مجموعه ای غنی از هنر ترکی مربوط به اواخر قرن 19 است و در آن گالری هایی برای نمایش آثار وجود دارد .

پارک جنگلی آتاتورک آنکارا:

ترکیه با داشتن آب و هوای مرطوب و طبیعت زیبا و هوای سالم از جنگل های بسیار متنوع و زیبایی برخوردار می باشد ، پارک جنگلی آتاتورک ، یکی از مراکز تفریحی بسیار مهم در شهر آنکارا بشمار می رود و دارای باغ وحش ، چایخانه و محل هایی برای پیک نیک است و محصولات متنوعی نیز در این پارک تولید و به فروش می رسد.

 

 

مشخصات شهر

کشور: ترکیه