ترابزون

trabzon

درباره شهر

ترابزون شهری دنج در ساحل دریای سیاه است .
ترابزون دلیل قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم از قدیم دارای اهمیت تجاری بالایی بوده است.
همچنین ترابزون به دلیل داشتن ساحل تمیز، جنگل‌های انبوه، تنوع فرهنگی، آرامش شهری و بناهای به جامانده از دوره‌های مختلف تاریخی دارای محوریت توریست پذیر می باشد.
ترابزون شهری کهن و باستانی است که پیشینه‌ی آن را به ۸ قرن پیش از میلاد مسیح بر میگردد.
ترابزون با نام های ترابوزان یا طرابوزان نیز شناخته می شود.
قابل ذکر است که ترابزون به دلیل چای ها و گشت زارهای چای خود معروف است.
این منطقه یکی از تولیدکننده‌ها و صادرکننده‌های عمده فندق ترکیه به حساب می‌آید.


فرهنگ مردم ترابزون

مردم ترابزون عمدتاً ترک هستند. همچنین گروه‌های کوچکی از لاز‌ها، یونانی‌های مسلمان و ارامنه‌ی همشین در کنار درصدی از چرکیس‌های مهاجر نیز در این شهر زندگی می کنند.


آب و هوای شهر ترابزون


به دلیل اینکه شهر ترابزون در سواحل دریای سیاه قرار گرفته باید انتظار آب و هوایی نیمه گرمسیری و مرطوب را از آن داشت. برای سفر به ترابزون، اواسط بهار و یا فصل پاییز بهترین انتخاب است.

مکان های گردشگری در ترابزون:


موزه ایاصوفیه


یکی از جاهای دیدنی ترابزون موزه ایاصوفیه است که در قدیم به عنوان کلیسا از آن استفاده می‌شده است. این موزه توسط امپراطورکنستانتین اول بلافاصله پس از ورود به ترابزون از قسطنطنیه (استانبول امروزی) در سال 1204 ساخته شده است.
طرح صلیبی این کلیسا به کمک یک شبستان و نقاشی آبرنگ روی گچ‌های دیوار آن چشم هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.
صومعه سوملا
از جاذبه‌های محبوب و شناخته‌شده ترابزون می‌توان به صومعه سومولا یا همان صومعه مریم مقدس اشاره کرد.
این صومعه که از دل صخره‌ها جوانه زده است یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی ترابزون محسوب می شود. این صومعه در
این صومعه که در ارتفاع هزار و دویست متری قرار دارد توسط امپراتوری‌های مختلف منطقه اداره، تخریب و نابود شده است.

عمارت آتاتورک


این عمارت در فاصله 5 کیلومتری از مرکز ترابزون واقع شده است. این بنا توسط یک معمار یونانی در سال 1903 به سبکی شبیه به ساختمان‌های دریای سیاه در کریمه بنا شده است. عمارت آتاتورک از سه طبقه تشکیل شده که روی تپه‌ای از تپه‌های ترابزون واقع شده است.


موزه ترابزون


موزه ترابزون که تاریخچه آن به قرت بیستم باز میگردد با طراحی داخلی چشم‌نواز و نقاشی های سقفی مربوط به دوره بیزانس به مکانی دیدنی در ترابزون تبدیل شده است. در این موزه انواع طلا، جواهرات، گیاهان، گل‌ها و همچنین آداب و رسوم مردم ترابزون و برخی از موارد مورد استفاده آن‌ها در این موزه مردم‌شناسی قرار داده شده اsj.


قلعه ترابزون


دیوارهای دفاعی شهر ترابزون یا همان قلعه ترابزون یکی از جاهای دیدنی ترابزون است که از دوران بیزانس به جای مانده است. این قلعه عثمانی در یک تپه خارج از شهر در کنار ساحل دریای سیاه قرار گرفته است.
این قلعه از سه قسمت قلعه تحتانی، قلعه مرکزی و قلعه فوقانی تشکیل شده است.


دریاچه اوزون گول یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی ترابزون


دریاچه اوزون گول در جنوب شرقی ترابزون در منطقه چایکارا واقع شده است.
نام این دریاچه از روستای اوزون گول گرفته شده است که به دریاچه‌های طولانی خود که توسط کوه‌ها و علفزارهای سبز احاطه شده است معروف است. اوزون گول در ترکی به معنای رودخانه طولانی است که طول این دریاچه به یک کیلومتر می‌رسد.

ارتفاعات سلطان مراد


ارتفاعات سلطان مراد در غرب ترکیه واقع شده است. این منطقه ییلاقی 75 کیلومتر با ترابزون و 35 کیلومتر با دریاچه اوزون گول فاصله دارد. این مکان در شیب‌های کوهستان واقع شده است که مراسم‌های باستانی متعددی در آنجا نیز برگزار می‌شود.

غار Çаl


این غار دومین غار طولانی جهان است که طول آن به 8 کیلومتر می‌رسد. غار چال در حدود 47 کیلومتری مرکز ترابزون واقع شده است. اگر چه عمق آب این غار در تابستان در حدود 25 سانتی‌متر است اما در زمستان تا 1.5 متر افزایش پیدا می‌کند.


فلات حیدر نبی


فلات حیدر نبی یکی از تماشایی‌ترین مکان های دیدنی در ترابزون است. ارتفاع این فلات به 1600 متر می‌رسد و تمام امکانات متمایز رفاهی و گردشگری در این منطقه تامین شده است.

 

روستای همسیکوی


این روستای جذاب در 52 کیلومتری جنوب مرکز شهر ترابزون واقع شده است که زندگی عجیب و غریبی در آن جریان دارد.
همیسکوی از 5 روستای کوچک در کنار هم تشکیل شده است.این منطقه در زمستان برف بسیار سنگینی را تجربه می‌کند و در تابستان دارای آب و هوای معتدلی است.

مشخصات شهر

کشور: ترکیه
استان: ترابزون